Ziyaret Tarihi:21.07.2017

Adının anlamı Güzel vadi olan ‘Vadi-i Leman‘ kelimesinin zamanla değişerek Adıyaman ismini alan tarihi eskilere dayanan bir ilimizdir.Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan diğer tarihi zengin illerimiz gibi Adıyaman da tarihi zenginlikleri bakımından gezilip görülmesi gereken illerimizdendir.
Şehir merkezinin 7 km. kuzeyinde bulunan Palanlı  mağaralarında yapılan incelemeler sonucunda; bu şehirde yerleşimin M.Ö.40.000 Yıllarına kadar uzandığı anlaşılmıştır. Şehrin tarihinde en bilinen Başkenti Samosota (Samsat) olan Kommagene Krallığı ise, egemenliğini MS. 72’ye kadar sürdürmüştür.

Çalıştığım iş nedeniyle gittiğim şehirlerde boş zamanlarımı hep şehirleri keşfetmeye ayırıyorum. Özellikle Adıyaman gibi güzellikleri olan şehirleri pazar gününe denk getirmeye çalışmaktayım. Ve iş planım da en son bir pazar günüm Adıyaman da geçiyor ve Cumartesi akşamından şehri keşfetmeye başlıyorum.

Not: Her şehrin görülmesi gereken yerleri var.Ama bunun yanında görülmese de olur dediğimiz yerleri de mevcut.Bu nedenle sadece dikkat çekici ve görülmesi gereken yerleri keşfettim ve paylaştım sizlerle.

Adıyaman Gezilecek Yerler

 • Nemrut Dağı – Ören Yeri 
 • Perre Antik Kenti
 • Arsemia Antik Kenti 
 • Adıyaman Kalesi 
 • Cendere Köprüsü
 • Kahta
 • Sahabe Hz.Safvan Bin Muattal(R.A) Türbesi
 • Yeni Kale
 • Karakuş Tümülüsü 
 • Oturakçı Pazarı 
 • Çelikhan İçmesi 
 • Gerger Kalesi 
 • Adıyaman Ulu Camii

1-NEMRUT DAĞI – ÖREN YERİZ

Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nin sınırlarında Nemrut Dağı yamaçlarında 2150 metre rakım da hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı ve anıtsal heykelleri ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir. İyi korunmuş durumdaki dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmıştır ve 8-10 metre yüksekliktedir. Varlığı bilinmekle beraber kral mezarı, henüz keşfedilememiştir.

1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır.

Şehir merkezinde Nemrut Dağı’na kadar arabayla yaklaşık 1:30 saat sürmektedir.Yokuşlu,virajlı yolları parke taşlarıyla döşenmiş. Gittiğimiz tarihlerin yaz ayına denk gelmesi nedeniyle akşam çok serin bir hava da olmasına rağmen güneşin batışına doğru hava soğumaya başlıyor. Siz giderken battaniye veya kalın bir mont giymenizi tavsiye ederim. Rakım yüksekliğinden dolayı dağın tepesinde akşama doğru havalar çok soğuk oluyor.Nemrut dağına giderken belli bir yere kadar arabayla gidebiliyorsunuz devamında yürümek zorundasınız.Daha doğrusu belirlenmiş araba park yeri,market ve kafeterya gibi yapılan bir durağa kadar gidebiliyorsunuz. Ondan sonrasını kişi başı 3 TL alarak her 15 dakika da bir kalkan minibüsler sizi 10 dakika boyunca yürüme mesafesine kadar götürmektedir.Yürüme zorluğu olanlar tepeye rahatça çıkamazlar ki arkamızdan gelen özellikle 50 yaş üstü teyzelerin çoğu yürüyemeden geri dönmek zorunda kaldılar.

Nemrut Dağı ve Ören Yeri hakkındaki detaylı yazıya NEMRUT DAĞI-ADIYAMAN bakabilirsiniz.

2-PERRE ANTİK KENTİ

Adıyaman merkezin yaklaşık 5 km kadar kuzeyindedir.Antik Kentte 208 adet kaya mezarı bulunmaktadır ve bu mezarlar kayalara oyularak yapılmıştır.Perre Antik Kenti hakkındaki detaylı yazıma ”PERRE ANTİK KENTİ” ulaşabilirsiniz

3-Arsemia Antik Kenti

Nemrut Dağı yolu üzerinde bulunan Arsemia, Kommagene döneminde başkent olarak kullanılmasının yanında savunma ve dini amaçlı tüneller kazmak için kullanılmıştır.

1953 yılında bölgeye gelen ve incelemelerde bulunan Alman Arkeolog F. Karl Dörner, Arsemia da zamanla kapanan anıtın bir parçasını görmüş ve ekibiyle birlikte parçanın kalan kısmını toprak altından çıkarmak için çalışmalara başlamış. Uğraşları sonucu kitabenin bulunduğu yerden itibaren 158 metre derine inen bir tünel keşfetmiş.

Resimdeki kabartma 10 ton ağırlığında olup ve kendisini tanrı katında gören I. Antiochus ile Herkül’ün tokalaşması tasvir edilmiştir. Kabartma üzerinde I. Antiochus sivri uçlu tacıyla, Herkül ise sakalı ve elindeki sopasıyla resmedilmiş. Antiochus’un, yarı tanrı olan Herkül ile aynı boyda yapıldığı ve hatta kafasındaki taç ile kendisini ondan üstün kıldığı görülmektedir. Herkül, bir fakir olarak çırılçıplak tasvir edilirken, Antiochus ise gücün ve zenginliğin simgesi olan pelerinlerini kat kat giyilmiş şekilde tasvir edilmiş. Arsemia Antik Kenti’nde bu eserlerden başka günümüze başka bir kalıntı ulaşamamış.

4-ADIYAMAN KALESİ

Adıyaman il merkezinde bulunan Kale, kim tarafından ve ne zaman yapıldığı ile ilgili net bir bilgi yoktur. 25 metre yükseklikte bulunan bir höyük üzerinde inşa edilen kale birçok kez onarılmıştır.Şehir merkezini kaleye çıkarak seyredebilir ve kalede bulunan kafelerde vakit geçirebilirsiniz.

5-CENDERE KÖPRÜSÜ

Adıyaman’a 55 km mesafede, bugün Eski kale olarak anılan antik yerleşim bölgesinde bulunmaktadır.Eski adıyla CHABİNAS olan 16.Roma Lejyonu Septimius Severus, karısı ve oğulları adına yaptırılmıştır. Romalıarın yaptığı 2. en geniş kemerli köprüdür.

6-KAHTA

Adıyaman merkeze 35 km uzaklıktaki en büyük ilçesi.Yolunuz düşerse Fırat Nehri kıyısında güzel manzarasında çay içebilirsiniz.

7-SAHABE HZ.SAFVAN BİN MUATTAL(R.A) TÜRBESİ

Bu alana reklam verebilirsiniz!