Belgrad

Sırbistan gezimde uğradığım tek şehir Belgrad oldu. Tarihinde 115 savaş ve 44 yıkım geçirmesine rağmen şuan çok dinç ve mest ediyor.Gezdiğim balkan ülkeleri arasında en modern şehir diyebilirim.Bu şehir de sınırsız gece hayatı yaşayabilir,bütçenize uygun tatil yapabilir ve çok rahat zaman geçirebileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Belgrad Sırpça ”Beyaz Şehir” anlamına gelmektedir.

 

Balkan gezimde 2 günlük Makedonya gezimden sonra gece 23.15 teki trenle Üsküp garından Belgrad’a doğru yola çıktım.Bilet fiyatı yaklaşık 100-110 Türk Lirası. Sabah 09.00 itibariyle Belgrad’a vardık. Trenden indikten sonra sırt çantamı ayarladığım hostele bırakıp gezmeyi planlamıştım.Daha önce bookingten ayarladığım hostele gidip çantamı bıraktım. Hostele çantamı bıraktıktan sonra gezeceğim yerlerin planlamasını yapıp kendimi Belgrad sokaklarına attım.Sizlere tavsiyem yurt dışına çıkmadan önce paranızı Euro veya Dolar’a çevirin. Sırbistan da daha sonra Bosna Hersek, Karadağ ve Arnavutluk da Türk Lirasını çevirmekte çok zorlandım.Her seferinde ya Türk Lirasını bozdurmuyorlar veya çok düşüğe bozduruyorlardı.Son olarak biz Belgrad’ı yürüyerek gezdik ve 2 gün ayırdık. 2 gün belgrad için idealdir.

Dipnot:Balkan ülkeleri gezime tek başıma çıkmıştım.Üsküp’ü ve Belgrad’taki ilk günü tek başıma gezdikten sonra İnterrail Türkiye’den tanıştığım ve aynı rotada tek başına giden Ayşe ile yolumuz kesişti.Rotamızı birlikte anı yöne çevirip birlikte yola devam ettik.

Belgrad Gezilecek Yerler

Knez Mihailova Caddesi-Cumhuriyet Meydanı

Şehrin kalbi olan cadde.Belgrad’ı gezmeye başlayacağınız yer diye düşünüyorum.Bizim Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesini düşünebilirsiniz.Belgrad’ta da Knez Mihailova Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı birbirini tamamlayan iki yer.Caddenin içinde kafeler,restaurantlar ve diğer iş merkezleri bulunuyor.Belgrad’ın merkezi olduğundan gezeceğiniz yerlere buradan yürüyerek gidebilirsiniz.

St Michael’s Cathedral

Şimdiye kadar en etkilendiğim kilise.İçine girince insanın bir daha çıkası gelmiyor.Tabiri caizse öyle bir ambiyansı var ki insan kendinden geçiyor.

Kalemegdan(Belgrad Kalesi)

M.Ö 3.yy da kurulmuş kale 17.yy Osmanlı Devleti tarafından da fethedilmiştir.Şehrin de ilk yerleşim alanlarındandır.Mutlaka görülmesi gereken yerlerden olan bu yer hem Tuna Nehri’ne hem de hem Sava Nehrinin kıyısındadır.Kaleye çıkıp hem nehir manzaralarını hem şehrin bir kısmına tepeden bakmak mümkündür.

 

 

Nicola Tesla Müzesi

Herkesin mutlaka ismini duyduğu Sırp-Amerikan fizikçi. Özellikle elektriğin kablosuz taşınmasını sağlayarak günümüze büyük bir icat bırakan bir insan.Müzenin girişi ücretli olduğu için içerisini inceleme fırsatımız olmadı.Giriş Ücreti 26 Türk Lirası.

St. Sava Kilisesi

Dünyanın en büyük Ortodoks kilisesilerinden biri.

ZEMUN

Bu alana reklam verebilirsiniz!