Erzurum

Ziyaret Tarihim:07.01.2018

Erzurum, bulunduğu konumu itibari ile Türkiye’nin en yüksek şehri konumundadır.Soğuk ikliminin yoğun olması sebebiyle Türkiye nin kış sporları organizasyonu bakımından en ünlü ilimizdir.Kış ayında gezmeye gittiğim Erzurum da resmen dondum.Daha şehir il sınırı girişinde beyaz örtü bizi karşıladı.Bende güzel manzarayı bu fotoğraf karelerinde resmettim.

İlk gün akşam şehre vardığımızdan dolayı konakladığımız otel de dinlenerek geçirdik.Sabah saatlerinden itibaren erken uyanıp Palandöken Kayak Merkezine geçtik.

Palandöken’e gelip kayak takımlarımızı aldıktan sonra pistte gittik. Kayak için gerekli araçların fiyatı baya pahalı malesef. Listeyi de şöyle bilgi için paylaşayım size(Güncel liste fiyat tarihi:ocak 2018)

Kayağın zevkini çıkarttıktan sonra şehir merkezine tarihi mekan ve anıtları ziyaret etmek için hareket ediyoruz.İlk önce öğle yemeği için Erzurum’un meşhur mekanlarından YeGör adlı mekanda Çağ Kebabı’nın tadını çıkartıyoruz. Fiyatını öğrenmek isteyenler için tabaktaki gibi her bir porsiyon 6 Tl. Tek Başıma lezzetinden 6 porsiyon yediğimin de söyleme gafletinde bulunmak isterim.

Çağ kebabı durağımızdan sonra ilk olarak Yakutiye Medresesi’ni ziyaret ediyoruz

Ulu Atabey Camii

Erzurum Çifte Minareli Medrese

Üç Kümbetler

Anadolu Selçuklu mezar yapılardan Erzurum’un tarihi yapıları arasındaki Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese’nin güneyinde bulunur.
Kümbetlerin en büyüğünün Emir Saltuk’a ait olduğu ve XII. yüzyıl veya XIV. yüzyıl başlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Diğer kümbetler hakkında ise pek fazla bilgi yoktur. Kim tarafından ve ne zaman yaptırıldıklarına dair bilgi olmamakla birlikte, 14. yüzyılda yapıldıkları tahmin edilmektedir.

 

Bu alana reklam verebilirsiniz!