Karadeniz Turu

Bu yıl 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde nereye gideceğiz diye kara kara düşünürken çok zamandan beri hayalimizdeki Karadeniz’i radarımıza aldık. Saat akşam 21.00 civarlarında kafe de otururken ”Hadi Karadeniz’i gezmeye gidelim”dedik. Ve 2 saat içinde 3 kişi çantalarımızı alıp saat 23.00 da arabaya binip yola çıktık.Yolda rotamızı şu şekilde oluşturduk.

Amasya

İlk durağımız Amasya.Merkezine girer girmez farklı bir hava yaratan şehir, tarihiyle ve güzelliğiyle de insanı büyülüyor.Yaklaşık 7500 yıllık tarihi bulunan şehir de destanlara konu olan Ferhat ile Şirin’in de mezarlarını da bünyesinde bulunduruyor.

Samsun

Samsun deyince herkesi Milli Mücadele’nin başladığı dönem çağrıştırıyor.Şehir merkezindeki Samsun Atatürk Anıtı da Milli Mücadele döneminin figürlerini yansıtmaktadır.Karadeniz’in çok özel illerinden biri olan Samsun da çok gezilecek yerler bulabilirsiniz.Biz fazla zaman ayırmadık.Çünkü asıl amacımız Karadeniz’in yeşilliğinde, yaylaların o dille anlatılmayacak doğasında huzur ve mutluluktan kendimizi kaybetmekti.

Samsun da Atakum Sahili’nde yaklaşık 2 saat vakit geçirdikten sonra Amisos Tepesi ve Atatürk Anıtı’nı gezip Ordu’ya doğru yola çıktık.

Samsun da gezdiğimiz yerler Atakum Sahili,Amisos Tepesi ve Samsun Atatürk Anıtı

Ordu

Ordu diye sorunca herkesin cevabı Boztepe ve Perşembe Yaylası’ydı. Ordu’ya bu iki konumdan başka zaman ayırmayı planlamamıştık.Geceyi zaten Ordu da geçirdiğimiz için akşam merkezi keşfettik ve dinlendik.Sabah ilk işimiz Boztepe’ye çıkmaktı.Boztepe’ye teleferikle çıkılıyor ve bütün Ordu manzarasını oradan izleyebilirsiniz.Teleferikle Boztepe’ye çıkmanın ücreti 10 TL, öğrenci 8 TL.Boztepe’den sonra Perşembe Yaylasına gitmeyi düşünüyorduk.Fakat merkezden Perşembe Yaylası’na uzaklık 110 Km olduğu için gitmedik ve Giresun’a dolu yola çıktık.

Giresun

Karadeniz de Rize den sonra en memnun ayrıldığımız şehir Giresun.Merkez de Giresun Kalesi ve biraz yolculuktan sonra Kümbet Yaylası,Mavi Göl ve Kuzalan Şelalesini görme fırsatımız oldu.Aslında zaman ayırmayı düşünmediğimiz ama şehirden geçerken “hadi keşfedelim” dediğimiz bir şehirdi.Özellikle Kümbet Yaylası bizi mest etti.Çadırımız olsaydı geceyi orada geçirmeyi düşünüyorduk.Ama yola çıkarken yanımıza sadece sırt çantamıza koyduğumuz giyim malzemelerinden başka bir şey almadık.Eğer yolunuz düşerse Kümbet Yaylasında kesinlikle zaman geçirmenizi tavsiye ederim.Ayrıca Mavi göl yapılan Hes’ten dolayı doğallığını kaybetmiş. Kuzalan Şelalesi ise görmesem de olur dediğimiz konumlardan.

Trabzon

Sümela Manastırı ve Uzungöl’üyle dillerden düşmeyen meşhur şehrimiz..Bir de bizi hayal kırıklığıyla uğurlayan bir şehir.Çok görmeyi istediğimiz Sümela Manastırı restorasyon nedeniyle kapalıydı.Ancak uzaktan bakabildik. Uzungöl ise reklam ve popületirisi nedeniyle turizm yerine dönmüş durumda.Her yerine yapılan eğlence mekanları, oteller ve restaurantlar nedeniyle giderek doğallığı kayboluyor.

Trabzon gezdiğimiz yerler;Sümela Manastırı,Uzungöl,Trabzon Meydanı,Boztepe.

Sümela Manastırı

 

Rize

Bizi en çok metheden, doğasıyla güzellikleriyle en çok zaman ayırdığımız bir daha tekrar gitmek isteyeceğimiz, kendimizi yaylalarına attığımız,çay bahçelerinde kaybolduğumuz hatta çay bahçelerinde huzuru yaşarken kayıp düştüğümüz bir yerlerimizi kırmakta son anda kurtulduğumuz şehir.:)

Rize’ye giderseniz hep orada kalmak isteyebilirsiniz…

Rize de gezdiğimiz yerler: Ayder Yaylası, Çeçava Köyü, Zil Kale, Elevit Yaylası, Fırtına Deresi, Palovit Şelalesi, Şenyuva Köprüsü.

 

Bu alana reklam verebilirsiniz!