KotorKaradağ’da bir sahil kasabasıdır. 13.510 kişilik bir nüfusa sahiptir. Küçük fakat barındırdığı tarihi ve mimari eserler açısından oldukça önemli olan bu şehir 1979 yılından beri UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.Romalılar tarafından M.Ö. 168 yılında kurulmuştur.

Bosna Hersek’ten sonraki rotamız Karadağ. Ülkeye kara yoluyla sınırda herhangi bir sıkıntı yaşamadan 5 dakikalık pasaport kontrolünden sonra geçtik.Bu ülkede ilk gezmeyi planladığımız yer Kotor.Burası tarihi bakımından gezdiğim en güzel yerlerden bir tanesi.Saatlerce tırmandığımız kalesi ve bıkmadan yürüdüğümüz dar sokakları bizi mest etti.

Kotor Gezilecek Yerler

Kotor Old Town

Kotor’un tarihini yansıtan eski şehir merkezidir.Dar sokakları,sokak aralarından akan suyu,muhteşem kalesi ve eski yapısıyla muhteşem bir görüntü sunuyor bize.

-Kotor’un güzel sokaklarını gezerken bulduğum ücretsiz wifi ile Beşiktaş-Fenerbahçe maçından da mahrum kalmamıştım.Kotor da muhteşem heyecanlar yaşarken üstüne Quaresma bizi daha da mutlu etmişti.:) 3-1 almıştık maçı.Unutulmaz..:)

 

Kotor Katedrali

Kotor Katedrali, Old Town da sokakları gezerken aniden karşınıza çıkabilecek bir yapıt. Eski bir kilisenin çoktan önce var olduğu aynı yerde, kentin hamisi ve koruyucusu olan Aziz Tryphon(yerel adı Sveti Tripun) onuruna inşa edilmiştir.

 

Sveti Luka Kilisesi

Kotor’daki Sveti Luka kilisesi (St. Luke), Piazza Greca meydanında hem Roma hem de Bizans mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Bu kilise, 1979 yılında meydana gelen depremde büyük zarar görmemiş olan kasabadaki tek yapıdır. Sveti Luka Kilisesi (St. Luke), sadece güney duvardaki parçaların kaldığı yapıdan hemen sonra boyanmıştır.

 

Denizcilik Müzesi

Yine Kotor da gezilecek yerlerden olan müze.Burada daha önce savaşlarda kullanılmış araç,gereçler ve savaşlarda savaşmış önemli kişiler sergilenmektedir.Deniz savaşları bakımından sizi geçmişe götürecek türden bir müze.Gitmişken gezmenizi tavsiye ederim.Girişi ücretli olup 1-2 Euro civarındadır.

Kedi Müzesi

İçinde kedilerin bulunduğu tarihi fotoğrafların, kedilerle ilgili posterlerin mevcut olduğu küçük ve şirin bir koleksiyon müzesi. Kedilerle ilgili magnet ve küçük tablolar satılıyor. Müzeye giriş 1 € dur.

 

Kayaların Leydisi

Körfezdeki Perast sahilinde yapay olarak oluşturmuş bir adadır. Efsaneye göre denizciler seyahatlerinden döndükten sonra birlikte getirdikleri kayaları buraya atıyormuş.Ve daha sonra burada yapay bir ada oluşmuş.Her 22 Temmuz da yerel halk denize kaya atıp adaya genişletiyorlarmış. Adacıktaki ana bina Meryem Ana Kilisesidir.

Kotor Kalesi

Kotor’a giderseniz ne yapın ne edin bu kaleye çıkın.Kalenin en tepesine kadar çıkmak yarım saatinizi alır ve belki çok yorulacaksınız.Ama o basamakları çıktığınıza hiç pişman olmayacaksınız.Çünkü zirveye ulaştığınız da oturup manzaranın tadını çıkartacaksınız.Giriş kış ayında ücretsiz olup yaz ayında 5 Euro civarında bilgi verdi turizm ofisi.

Bu alana reklam verebilirsiniz!