Balkan ülkeleri gezimde ilk durağım Makedonya.Balkan ülkeleri arasında en beğendiğim ülkelerin başında gelen Makedonya da ayrıca en zorluk çekmediğim ülkelerden.Vizesiz ve uçakla 1 saat 15 dakika uzağımızda bulunmaktadır.Yoğun şekilde Türkçe dilinin konuşulması ve bize yakınlıklıkları nedeniyle fazla zorlanmadan 6 gün boyunca durağım oldu.6 gün ayırmak fazla gelebilir.Gidiş ve dönüş biletimin bu ülkeden olması nedeniyle fazladan zaman ayırmak mecburiyetinde kalmıştım.Genel olarak 4 gün ayırmak yeterlidir bence.

 

Makedonya da ilk durağım başkent:Üsküp(Skopje)

Kendi tabirimle Makedonya’ya heykeller ülkesi denilebilir.Üsküp’ü gezdiğiniz de her köşede her sokakta heykellerle karşılaşabilirsiniz.

18 şubat 2018 sabah 08.00 tarihiyle Üsküp Hava alanına indikten sonra oradan yaklaşık 12 TL ye otobüsle şehir merkezine geçtim.Kalacağım hosteller hariç herhangi bir planlama ve organizasyon yapmadan doğaçlama gezeceğim diye çıkmıştım yola.Sadece gitmeden önce gezilecek yerler listesini yapmıştım.Bu nedenle şehir merkezine inip haritadan listemdeki yerleri aratıp yakın yerlerde olanları gezmek için il adımı atmaya başladım.

1. Makedonya Meydanı

 

Meydanın dibindeki 33 metrelik heykel Büyük İskender’i temsil ediyor. Heykelde Büyük İskender atının üzerinde elinde kılıçla, Taş Köprü’nün diğer yakasındaki babası Philip’in heykelini selamlıyor. Meydan çevresinde çok sayıda heykel ve meydana yakın Taş Köprü, Makedonya Arkeoloji Müzesi, Üsküp Kalesi gibi diğer yerler de  var.

2. Taş Köprü

Üsküp’ün ortasından geçen Vardar Nehri’nin iki yakasını birleştiren Taşköprü, Osmanlı’nın Üsküp’teki sembol eserlerinin başında geliyor.Fatih Sultan Mehmed Köprüsü olarak da bilinen Taşköprü, Üsküp’teki en önemli ve nadide Osmanlı eserlerinden biri. Sultan II. Murad döneminde yapımına başlanan ve Fatih Sultan Mehmed döneminde tamamlanmıştır.

3. Türk Çarşısı

Heryeri Osmanlı kalıntılarıyla belirgin olan Üsküp’ün birde meşhur Türk Çarşısı da mevcut. Türkiye den gidenlerin uğramadan dönmedikleri yer.Eski yapısıyla Türk restaurant ve dükkanlarıyla gezilip görülmesi gereken yerlerden.

4. Üsküp Kalesi

Üsküp’ün en yüksek noktalarından bir tanedir Üsküp Kalesi.Kaleye çıkıp Üsküp manzarasını izleyebilirsiniz.Üsküp Kalesi’ne çıkarken yol üzerinde 1492 yılında yapılmış Mustafa Paşa Camisi’ni de ziyaret edebilirsiniz.Yine kalenin biraz ilerisinde Üsküp Çağdaş Sanat Müzesi de yer almaktadır.Yaklaşık 3 Euro ya müzeye girebilirsiniz.

Çağdaş Sanat Müzesinden bir kare

5. Makedonya Arkeoloji Müzesi

Makedonya Meydanı’nın hemen yanında bulunan dış gösterişiyle dikkat çekmektedir.Müzeyi gezmek istememe rağmen girişin ücretli olmasından dolayı girmedim. Yaklaşık 5 Euro ya gezebilirsiniz.

6. Rahibe Teresa Evi

1979 yılında hayırsever faaliyetlerinden dolayı Nobel Barış Ödülü alan, Hristiyan dünyasının ünlü rahibelerinden Rahibe Teresa anısına yapılan evdir.

7. Milenyum Haçı

Makedonya’da Hristiyanlığın 2000. yılına atıfta bulunmak için yaptırılmış devasa bir haç.Hacın yüksekliği tam 66 metre ile dünyanın en büyük hacı.Şehirden tepeye telefelikle, otobüs veya araçla gidilebiliyor.Yaklaşık 30 dakika sürüyor.Gittiğim dönemde pazartesi gitmek istemiştim.Fakat pazartesi günleri gidilemiyormuş aklınızda bulunsun.Yine oradayken sorabilirsiniz.

9. Matka Kanyonu

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.Harika doğası ve ihtişamıyla göz kamaştırıyor.Gittiğim dönemin kış dönemine denk geldiği için hafif yağmur altında yaklaşık 1 saate yakın bu doğa güzelliğinin içinde yürüdüm. Buraya otogardan sorarak bindiğim otobüsle yaklaşık 20 dakika da gelinebiliyor.

Bu arada Üsküp Kalesini gezerken uzaktan gözüme büyük bir stat ilişti. Acaba mı dedim. 🙂 Ve gercekten Fenerbahçe’nin Uefa Kupasında elendiği Fc Vardar  takımının stadıydı. Vaktim bol olduğu için stadı gezeyim fotoğraf çekip espiri amaçlı paylaşırım diye derken bi baktım ki 10 dakika sonra takımın maçı varmış.10 Makedonya Dinarı ile bilet alıp maça girdim. Maçta birkaç yüz kişiden fazla taraftarın olmaması nedeniyle sıkıcıydı ilk yarıyı izleyip güzel bir anıyla ayrılıp hostele dinlenmeye gittim.

 

Bu alana reklam verebilirsiniz!