Mor Gabriel Manastırı

Ziyaret Tarihim:14 Mart 2017

Mor Gabriel Manastırı diğer adıyla Deyrulumur – Rahiplerin Meskeni; 1610 yıllık tarihiyle dünyanın ayakta duran en eski Süryani Ortodoks manastırıdır. Mardin, Midyat ilçesine bağlı Güngören köyü sınırları içerisinde, Süryanilerin anayurdu olarak bilinen Tur Abdin platosunda bulunmaktadır.

Manastır, 397 yılında Mor Samuel ve öğrencisi Mor Semun  tarafından, bir Zerdüşt tapınağının kalıntıları üzerinde inşa edilmiştir.Manastıra Roma İmparatorlarından Arcadius,Honorius, II. Theodosius ve Bizans İmparatoru I. Anastasios bağış yapmıştır.

Günümüzde manastır hem ibadet hem eğitim amacıyla faal durumundadır. İçerisinde Rahipler, Rahibeler yaşamakta ve her pazar günü ayinler düzenlenmektedir. Bir rehbere ayine katılmak istediğimi bunun için ne yapmam gerektiğini söyledim. Kendisi bunun zor olduğunu ayinlere dışarıdan kimsenin alınmadığını katılmak isteyenlerin de ancak izin alarak katılabileceğini söyledi.

Manastıra istediğiniz gibi giremiyorsunuz. Bir rehber size yardımcı olup gezdiriyor ve giriş ücreti 5 TL’dir

Mor Gabriel Manastırı ziyaret saatleri

Manastır sabahleyin 09.00-11.30 saatleri arasında, öğleden sonra 13.00-16.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Kışın ise öğleden sonra 16.00’ya kadar ziyarete açıktır.

Bu alana reklam verebilirsiniz!