Neretva Nehri’ni sıkıştıran iki dağın, Podvelez ve Hum dağlarının eteğine kurulan müthiş tarihi şehir.Bakmaya doyulamayan,gecesi başka gündüzü başka olan şehir tarihi de efsaneler efsanesi.Herkesin bir gün gidip görülmesi gereken yerlerden.

Eski mahalleleri nehrin doğu, yeni mahalleler ise batı yakasında. Şu anda Hırvatlar batı kısmında, Boşnaklar doğu kısmında yaşıyor. Kentte yaşayan Sırplar ise savaş sırasında burayı terk etmiş .

-Mostar’a Saraybosna’da kiraladığımız araçla geldik. Saraybosna’ya otobüs ve tren ile de gelebilirsiniz. Trenle yaklaşık 3 saat sürüyor.Bilet fiyatları 11-15 KM arası.Otobüsle yaklaşık 2.30 saat sürüyor.Bilet fiyatı yaklaşık 20 KM

 

Mostar Gezilecek Yerler

Mostar Köprüsü

Osmanlı mimarisinin en meşhur eserlerinden biri olan köprü, 1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından, Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin’e yaptırılmış. İki ucuna da kuleler inşa edilmişti. Bu köprü, 1990’lı yıllarda Boşnaklara karşı yürütülen soykırım savaşı sırasında Hırvatlarca bombalanarak havaya uçurulmuştu. Savaştan sonra, Neretva Nehri’ne gömülen köprünün taşları tek tek toplanarak köprü yeniden yapıldı. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Mostar Köprüsü, bugün Avrupa’da en çok ziyaret edilen anıt eserlerin başında geliyor.

Mostar Köprüsü’ nün eski haline uygun olarak yeniden inşası çalışmaları UNESCO ve Dünya Bankası’nın desteğiyle 1997’de başlanarak inşaatını Türk şirketi olan ER-BU yapmıştır.

-Mostar’ı gezdikten sonra akşam kaldığımız otel de baktığımız gezi rehberinde Kravice Şelaleri’ni görüp ”Buraya kesin gitmeli” diyerek sabah kalkıp Kravice şelaleleri için yola çıktık.

Kravice Şelaleleri

Mostar şehri sınırları dışında bulunan Kravice Şelalesi, Capljina (Çaplina) şehrinde bulunmasına rağmen Mostar’a yakın mesafededir. Trebijat Nehri üzerinde bulunan Kravice Şelalesi yaklaşık 30 metre yüksekten akıyor ve genişliği ise 120 metredir.Kravice Şelaleleri Mostar merkeze arabayla 40 dakika uzaklıktadır.Girişi ücretlidir. 1-5 KM arası

Medjugorje

Söylentilere göre 1981’de 6 genç Medjugorje ve Bijakovici köylerinin tepelerinde oynuyordu.Onlara göre Meryem Ana bu tepe’de ortaya çıkıp onlarla konuşmuştu. O zamanda bu yana bu küçük yeri 30 milyon üstünde insan ziyaret etmiştir.Ayrıca Vatikan, 2010 yılında Meryem Ana’nın her gün Bosna Hersek’in Medjugorje kentinde göründüğü iddialarını araştırmak üzere  bir komisyon kurduğunu açıklamıştı.

Bu olaydan sonra kasaba Katolikler için dünyadaki ikinci hac merkezi haline geldi.

Bu alana reklam verebilirsiniz!