Saraybosna

Bosna Hersek’in Başkenti olan Saraybosna Avrupanın en tarihi şehirlerindendir.Ülke de yakın zamanda olan savaşın izleri hala devam etmektedir. Ülkeyi gezerken her köşedeki savaşın izlerinden dolayı duygusallaşabiliyorsunuz. Ülke de hem manevi hemde doğal yerleri gezebileceğiniz çok şey var.

-Çıktığım Balkan Ülkerleri gezimde üçüncü ülkem Bosna Hersek’e Belgrad’tan saat 22.30 kalkışlı otobüsle geldim.Saat 22.30 da kalkan otobüs sabah saat 05.00 de Saraybosna’ya vardı.Saraybosna’ya varırken karlı bir havayla karşılaştığımızdan dolayı üzgün üzgün otobüsten inip otogara sığındık.Karlı havada nasıl gezeceğiz diye düşünürken ”Merkeze gidelim Allah büyük” dedik. Yaklaşık bir saat karlı havada yürüdükten sonra bir kafeye sığındık.Araba kiralayalım öyle gezelim deyip havaalanı araba firmalarından Enterprise den günlük 20 Euro’ya 1 günlük araba kiraladık.Hava alanından arabayı teslim aldıktan sonra önce Mostar’ı gezelim.Sonra dönüşte Saraybosna’yı gezeriz deyip Mostar’a gittik dönüşte Saraybosna’ya 1 gün ayırıp Karadağ’a geçtik.

Saraybosna Gezilecek Yerler

 Umut Tüneli

Bosna Savaşı sırasında kuşatma altındaki Saraybosna’yı Birleşmiş Milletler kontrolünde olan Saraybosna Uluslararası Havalimanı’na bağlamak üzere 30 Temmuz 1993’te açılmış 800 metre uzunluğundaki tüneldir.Bugün Bosna-Hersek’in ayakta kalmasını ve bağımsızlığını ilan etmesinde en önemli rol oynayan Umut Tüneli Saraybosna’da yaklaşık 300 bin insanın hayatta kalmasını sağlamış.

-Tünele girmeden görevliler Tünelin hikayesini anlatan bir film izlettirdi bize.Film yaklaşık 20 dakika sürüyor.Tünele girmek de ücretli.Öğrenci kimliğimizle yaklaşık 7.5 KM’ye girmiştim.

SARAYBOSNA DA DİĞER GEZİLECEK YERLER 

SARAYBOSNA DA TELEFONUMDA SIKINTI ÇIKTIĞI İÇİN DİĞER GEZDİĞİM YERLERİN FOTOĞRAFINI ÇEKEMEDİM.
-Başçarşı 
-Başçarşı Sebili
-Gazi Hüsrev Bey Cami
-Ferhadija Camii
-Moriça Han
-Latin Köprüsü
-İnat Evi
Bu alana reklam verebilirsiniz!