Struga/Ohrid

Makedonya’nın Üsküp’ten sonra gezilmesi gereken yerlerinden.İlk Makedonya ya gidişimde gidememiştim.Balkan turumda rotamı Makedonya’dan başlayarak gezip en son Makedonya’ya döneceğim için ilk etapta sadece bir gece kaldım. Sırbistan-Bosna Hersek-Karadağ ve Arnavutluk’un ardından tekrar Makedonya dönüşünde ilk olarak Ohrid sonra Struga’yı gezdim.Struga’ya Tiran/Arnavutluk’tan minibüsle 15 euro ödeyerek geldim Struga dan Ohrid’e de taksiyle geçtim.Her 15 dakikada bir minibüs veya taksiler kalkıyor.

Struga Gezilecek Yerler

Ohrid Gölü

Kara Drim Nehri

Struga’yı ikiye ayıran şehri dahada cazibeli yapan çok hoş bir nehir.

Ohrid Gezilecek Yerler

Ohrid çok büyük bir yer olmadığı için struga ve Ohrid’e 1 gün ayırmak yeterli olacaktır.Ayrıca hepsini yürüyerek gezmek mümkün.

St Sofia Kilisesi

Plaoshnik (Plaoşnik) Arkeolojik Alanı

Bulgar Çarı Samuel tarafından yaptırılan kaleden yaklaşık 250 metre uzaklıktadır.Mimarisiyle dikkatimi çekti.Etrafında dolanırken Türkçe konuşmalar duyunca girişin ücretli olmasından dolayı ”içeri giren var mı?” diye sordum. Girmesen de olur demelerinden dolayı içerisine girmedim. Ama dışarıdan güzel bir mimarisi var.Paranız varsa içerisini görmekte fayda var.:)

Ohrid Kalesi 

Kaleye çıkıp bütün şehir ve denizi izleyebilirsiniz.Giriş ücretli olup öğrenci indirimi alabilirsiniz.Öğrenci kartımı gösterip ucuz girmiştim.

St John Kilisesi

Çok güzel manzaralı kilise.Denize sıfır noktasında.

Bu alana reklam verebilirsiniz!