Halfeti/Şanlıurfa

Ziyaret Tarihim:03.09.2017

Şanlıurfa’nın bir ilçesi olan Halfeti, tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. 2000 yılında Birecik Barajı’nın yapılmasıyla yarısı sular altında kalan diğer yarısında ise yerleşim yerleri oluşturmaktadır.Fırat Nehri’nin altında kalan ilçe “Saklı Cennet” veya “Kayıp Kent” olarak da anılmaktadır.

Öncelikle Saklı Cennet’in Kuşbaşı fotoğrafını çekmek için ilçeye girmeden önce Halfeti Belediyesi tarafından ziyaretçilerin Halfeti’yi kuşbaşı gözlemlemesini sağlayan yere arabayı çekip birkaç fotoğraf karesi aldık.

İlçenin içerisine doğru yol aldığımızda ise barajın yapımıyla sular altında kalan cami bizi karşılıyor.İlçe de en çok dikkati sular altında kalan cami çekiyor.

Camiyi inceledikten sonra tekne turu için teknecilerle pazarlığa giriyoruz.Pazarlığı özel bir şirkette satış ve pazarlama müdürü olma tecrübemle ben üstleniyorum.Kişi başı ücret 15 TL, teknenin komple kiralanması da 120 TL olarak teknecilerin bize sunduğu fiyattı.Ama karşı tarafı zorla ikna etme çabalarım sonucu 11 kişilik grubumuzla 100 TL ye bir tekne kiralayıp tura çıktık.

Tekne turunda çektiğim en fevkalade fotoğrafım 🙂

HALFETİ RUM KALE

Gemi turunda nehrin diğer tarafında yer alan tarihi itibariyle M.Ö.855 yılında Asur Kralı III. Salmanassar tarafından yaptırılan kaleyi ziyaret etmeyi çok istememize rağmen restorasyonda olduğundan ziyaret etmemize izin verilmedi.

 

Yaklaşık 1  saatlik tekne turumuzun ardından Haleti ye tekrar ayak bastık.Çevrede gezimize devam ederken dünya üzerinde sadece bu bölgeye özgü yetişen Karagül çiçeğini satan yerlere uğruyoruz.Aldığımız bilgilerde Karagül genellikle gonca halindeyken siyah renkte, açtıktan sonra rengi koyu kırmızıya dönüşür. Ancak bölgede açtıktan sonra da siyah rengini korumaktadır.Mevsim olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açar.

Karagül satın almak isterseniz çiçekçiler de bir fidanın fiyatı 20 TL olarak satılmaktadır.

 

Bu alana reklam verebilirsiniz!